Bulgarian National Shinkyokushin championship 2015 (update)

np 2015 fbks1

Pictures here

Results:

Kata Men

1. Lachezar Dimitrov -Burgas – Burgas Dojo SC
2. Ivan Iliev -Dimitrovgrad – SK Kyokushin
3. Alexander Tatevosyan -Dimitrovgrad – SK Kyokushin

Kata Women

1. Tsveta Ignatova – Sofia – KC Kanku-Kai
2. Michaela Nikova – Sofia – SC Fighters NSA
3. Atanaska Andonova – Asenovgrad – SC Hammon
3. Ivanka Ilieva – Varna – SC Jet

mjkata2015.pdf

Kumite

Men -65 kg
1. Hristo Alexandrov – Lovech – Lovech SSKK
2. Jamal Kuskuschiev – Rudozem – SC Karate
3. Ivan Pramatarov – Gotse Delchev – KKC Ronin
3. Ilian Christozov – Plovdiv – ASKC Trakia
Men -70 kg
1. Petar Barakov – Plovdiv – ASKC Trakia
2. Alexander Badov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Emilian Nyagulov – Sofia – KC Kanku-Kai
3. Plamen Pahov – Sofia – KC Kanku-Kai
Men -80 kg
1. Miroslav Milev – Plovdiv – ASKC Trakia
2. Ivan Nondov – Dimitrovgrad – SC Kyokushin
3. Yordan Bankov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Yegor Tandilyan – Plovdiv – ASKC Trakia
Men -90 kg
1. Petar Rusev – Plovdiv – ASKC Trakia
2. Mario Droumev – Ruse – Ruse SC
3. Nedelcho Ivanov – Sofia – KC Kanku-Kai
3. Yavor Nikolov – Sofia – KC Kanku-Kai
Men + 90 kg
1. Vasil Vangelov – Plovdiv – ASKC Trakia
2. Dimitar Trampov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Nikola Yanev – Nessebar – SC Bushido
3. Anton Dankov – Plovdiv – ASKC Trakia
Women +55 kg
1. Ivanka Deleva – Plovdiv – ASKC Trakia
2. Tsveta Ignatova – Sofia – KC Kanku-Kai

mj2015.pdf

2nd Division (up to 6 kyu)

Men -70 kg
1. Kostadin Kostadinov – Obzor – SC Sentoki
2. Ivan Boev – Nessebar – SC Bushido
3. Vasil Todorov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Petar Rusev – Sofia – KC Kanku-Kai
Men -80 kg
1. Martin Peev – Asenovgrad – SC Hammon
2. Konstantin Kerchev – Nessebar – SC Bushido
3. Christian Popov – Obzor – SC Sentoki
3. Ivo Blagov – Plovdiv – ASKC Trakia
Men 80+ kg
1. Kaloyan Vitchev – Shumen – KC Kyokushin
2. Dimitar Georgiev – Nessebar – SC Bushido
3. Ivailo Hinkov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Daniel Petkov – Nessebar – SC Bushido

mj2div2015.pdf

Juniors Kata

Boys
1. Georgi Terziev – Asenovgrad – SC Hammon
2. Kaloyan Georgiev – Shumen – KC Kyokushin
3.e Mert Abdulov – Asenovgrad – SC Hammon
Girls
1. Nicole Harizanova – Plovdiv –  ASKC Trakia
2. Denitsa Georgieva – Ruse – Ruse SC
3. Vesselina Chirpanlieva – Asenovgrad – SC Hammon
3. Tsvetelina Ivancheva – Pazardzhik – SC Tornado

udkata2015.pdf

Juniors Kumite

Boys -55 kg
1. Caan Shukri – Shumen – KC Kyokushin
2. Petar Aleksandrov – Shumen – KC Kyokushin
3. Ivailo Dakov – Nessebar – SC Bushido
 -60 kg
1. Ilian Yunakov – Novi Pazar – SKC Kyokushin
2. Teodor Dimitrov – Ruse – Ruse SC
3. Yoan-Lien Doukov – Nessebar – SC Bushido
3. Dimitar Tumbev – Plovdiv – ASKC Trakia
 -65 kg
1. Janer Shukri – Shumen – KC Kyokushin
2. Kaloyan Georgiev – Shumen – KC Kyokushin
3. Branimir Mangalov – Gotse Delchev – KKK Ronin
3. Vladimir Bodurov – Rudozem – SK Karate
 -70 kg
1. Antonio Bushev – Dimitrovgrad – SK Kyokushin
2. Velko Nikolov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Mehmedali Mahmoud – Asenovgrad – SC Hammon
 -75 kg
1. Nikola Merdzhanov – Plovdiv – ASKC Trakia
2. Preslav Nikolov – Plovdiv – ASKC Trakia
3. Mladen Asenov – Asenovgrad – SC Hammon
3. Daniel Yankov – Plovdiv – ASKC Trakia
 +75 kg 
1. Artemy Dobrynin – Burgas – Burgas Dojo SC
2. Hristo Karanfilov – Dimitrovgrad – SC Kyokushin
3. Nikolay Sarvanski – Rakovski – SC Yin-Yang
3. David Sherifov – Perushtitza – SC Shinkiokushin

girls -55 kg
1. Christiana Laleva – Sevlievo – SC Kyokushin
2. Ivelina Petrova – Shumen – KC Kyokushin
3. Maria Argirova – Asenovgrad – SC Hammon
3. Tsvetelina Ivancheva – Pazardzhik – SC Tornado
 -65 kg
1. Denitza Mladenova – Rudozem – SC Karate
2. Lyuba Petrova – Pazardzhik – SC Tornado
3. Rumyana Avkova – Asenovgrad – SC Hammon

ud2015.pdf